Falugondnokok Duna- Tisza Közi Egyesülete... Üdvözöljük Honlapunkon! !
 

www.kis-kunsag.hu

KIS-KUNSÁG
Szükség van a tanyagondnokokra, de hiányzik az elismerés
Ballószögben tanácskoztak öt megye tanya- és falugondnokai

Feltöltés időpontja: 2010. szeptember 16. 10:42
Vajda Piroska
 
 

 
KIS-KUNSÁG
- Az elmúlt négy évben 170-ről 233-ra emelkedett a tanya- és falugondnokok száma a Falugondnokok Duna-Tisza közi Egyesületének területén, amely öt megyét foglal magába. Erről az örömteljes hírről Csörszné Zelenák Katalin az egyesület ügyvezetője számolt be azon a találkozón, amelyet szeptember 15-én Ballószögben tartottak.

A falugondnoki találkozóra ezúttal több mint százan érkeztek Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, Pest és Jász-Nagykun Szolnok megyéből. Elsőként a házigazda település Ballószög polgármestere köszöntötte a vendégeket. Katona Imre röviden bemutatta községüket, amely Kecskemét közelségének köszönhetően folyamatosan fejlődik, lakosainak száma emelkedik. Ma már közel 3300 lakója van a településnek, amely csupán 1954 óta önálló község.
Ballószög gazdasági életét is meglehetősen gyors fejlődés jellemzi: 91 egyéni vállalkozás, 86 társas vállalkozás működik a településen, 17 közülük egészen nagy jelentőséggel bír. A polgármester kiemelte: Halász Gábor hűsüzemét, az Aranykor Termálfürdőt és a Corvus- Aircraft repülőgépgyártó Kft.-t.
Ugyanakkor beszélt arról is, hogy milyen fontos szerepe van a tanyagondnoknak Ballószögben. Mivel folyamatosan nő a településen élők száma, egyre több feladat hárul Cseh Imre tanyagondnokra, aki négy éve látja el ezt a feladatot a községben.
Cseh Imre a tanácskozáson elmondta, több mint 1200-an élnek a ballószögi tanyavilágban, közülük csaknem 800-an vehetik igénybe a tanyagondnoki szolgáltatást, amely elsősorban a külterületen élők mindennapjainak segítésére irányul. Hozzátette, munkája sokrétű: gondozottait orvoshoz hordja, gyógyszert írat és vált ki, bevásárol, hivatalos ügyeket intéz, a gyerekeket iskolába-óvodába viszi, az időseket különböző rendezvényekre szállítja. Beszámolójából azt is megtudtuk, hogy mióta a falubusszal hordja a gyerekeket iskolába, azóta nincs hiányzás sem. A szülők jó kezekben tudhatják csemetéiket, megbízhatnak a tanyagondnokban.
Cseh Imre befejezésül elmondta, nagyon szereti a munkáját. – „Jó látni az idősek arcán a megnyugvást, amikor megérkezem hozzájuk. Jóleső érzés az is, hogy a gyerekek reggelente örömmel várnak és hogy a szülők megbíznak bennem.”
A tanyagondnoki beszámoló után Csörszné Zelenák Katalin összegezte az egyesület elmúlt négy évét. Elmondta, 2006-2010 között az egyesülethez tartozó öt megyében hatvanhárommal emelkedett a tanya- és falugondnokok száma. 2007-ben 121 településen összesen 170, míg idén 158 településen 233 gondnok dolgozik. Hangsúlyozta, ez a jelentős növekedés köszönhető a buszbeszerzésre kiírt pályázatnak is. Ám, még így is sok településen nincs falubusz, a gondnokok saját autóikkal látják el a feladatot.
Az egyesület ügyvezetője felidézte Kemény Bertalan személyét is, aki a tanya- és falugondnoki hálózat megálmodója és életre hívója volt.
A négyéves beszámoló alkalmával Csörszné beszélt a szakmai napokról, továbbképzésekről, a Látó utakról, az egyesület nemzetközi kapcsolatairól, az uniós programokról, a családi napokról, valamint a pályázati támogatásokról is. Az ügyvezető egyesületet és tagjait érintő problémákat is összegezte: ilyen például a már említett gépjárműbeszerzés, a normatíva csökkenése, az aránytalanul sok adminisztráció, a gondnokok megbecsülése, fizetése és besorolása, valamint a gondnokságokat segítő egyesületek támogatásának hiánya.
Ezt követően pedig a résztvevők mondhatták el azokat a problémákat, melyekkel munkájuk során találkoznak. Felszólalt a Serfőzőné az egyik kiskunfélegyházi tanyagondnok is, aki elmondta, náluk komoly nehézséget jelent, hogy saját autóikkal kell ellátni munkájukat, hiszen körzetükbe személyenként 400 gondozott tartozik. Nagyon sok gyereket hordanak be a tanyákról a városban. Reggelente, többször is fordulniuk kell, mert személyautóikba egyszerre nem férnek be a gyerekek. A buszbeszerzéshez az egyesület segítségét kérték.
Felvetődött a tanácskozáson az is, hogy a tanya- és falugondnokok szociális munkát végeznek szociális bérért, ezért veszélyességi pótlék bevezetését javasolták. Ugyanakkor többen azt is nehezményezték, hogy munkájuk nincs elismerve sem anyagilag, sem erkölcsileg. Elhangzott az is, hogy a kistelepüléseknek komoly nehézséget jelent, hogy a falubuszok cégautónak számítanak, ezért külön adót kell fizetni utánuk, miközben a szolgálat fenntartására kapott normatíva pedig lecsökkent.
Csörszné Zelenák Katalin ígéretet tett arra, hogy a felvetődött problémákat továbbítják a szakminisztérium felé. Reméli, mielőbb megoldást találnak valamennyire.
A falugondnoki találkozó befejezéseként a tanácskozás résztvevői ellátogattak Ballószög két jelentős vállalkozásába. Megnézhették Halász Gábor húsüzemét, amely 1991-ben épült és 2003-ban pályázati támogatással teljesen megújult. Ma már a legkorszerűbb technológiával dolgoznak. Termékeik egyre nagyobb körzetben ismertek és elismertek. Húskészítményeiket a tanya- és falugondnokok is megkóstolhatták.
 
A repülőgépeket ugyan nem próbálhatták ki, de a Corvus-Aircraft Kft. gyárát megnézhették a tanácskozás résztvevői. Reseterics Péter kompozit mérnők szívesen válaszolt a kérdésekre. Elmondta azt is, hogy a cég 2004-ben kezdte működését, mára 55 fővel és 4 gyártócsarnokkal 3500 négyzetméter gyártóterületen végzi tevékenységét. Azzal a céllal alapították gyárukat, hogy sikerrel megalkossanak egy gazdaságos, gyors, egyedülálló kiképző- és sportrepülőgép családot, mely korunk legmagasabb műszaki színvonalát képviseli, s középtávú túrarepülésre, professzionális versenysportra egyaránt alkalmas. A cég elsősorban külföldi megrendelésekre dolgozik, de Ballószögben készült a híres magyar pilóta Bessenyei Péter repülője is.