Falugondnokok Duna- Tisza Közi Egyesülete... Üdvözöljük Honlapunkon! !
 
2024. március 20.

Mórahalom és a tanyavilág

Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Pest, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyei falugondnokságot működtető települések falu- és tanyagondnokai, polgármesterei, jegyzői, intézményvezetői találkoztak Mórahalmon. A 2024. március 20-i programot a település és a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete szervezte.
A tanyai hangulat verses megidézése után Mihályfi Béla Országgyűlési képviselő és Dr. Polner Eörs Csongrád-Csanád Vármegye alelnökének a köszöntője követte.
Ezután Nógrádi Zoltán Mórahalom Város polgármestere beszélt Mórahalomról. A településnek, a településen élő embereknek a tanyához való kötődésük, a tanya iránti tiszteletük és hálájuk élő, létező mindennapi viselkedési norma. Mindazokat, akik a tanya ellátásáért és a tanyán élő, számunkra kedves emberek biztonságérzetének megteremtéséért naponta sok feladatot felvállalva és felelősséget viselve végzik a munkájukat, azok ezen a vidéken tiszteletnek örvendenek. Mi itt csak úgy hívjuk őket, hogy gondviselők, ami azt jelenti, hogy átveszi valaki a gondot másnak a válláról. A mai viszonyok között, a mai társadalom átalakuló értékrendjében valljuk be talán ez az egyik legnagyobb kincs és a legnagyobb érték.
Ezután Balog Mónika tagintézményvezető „Együttműködés a tanyagondnokokkal intézményi keretek között” előadása következett. Elmondása szerint számára a tanyavilág különösen fontos, hiszen ott nőtt fel, szülei is tanyán élnek a mai napig és ezáltal az ő gyerekei is tudják, hogy milyen a tanyai lét. „Lakni bárhol lehet, de élni csak tanyán.” A tanyai életnek van egy különleges varázsa, azon felül, hogy néha igen kemény és nehéz az élet a tanyán mégis körül öleli az a csönd, az a nyugalom, az a béke, amire valljuk be néha mindannyiunknak szükségünk van.
Az együttműködés, ami a Homokháti Szociális Központ és a Mórahalom Város Önkormányzatának tanyagondnoki szolgálata között van egy különös kapocs. Szerencsésnek mondhatom magamat, hiszen olyan kollégák vesznek körül, akikre mindig számíthatok. Van négy nagyon kedves és szorgos tanyagondnok akikre tényleg minden helyzetben számíthatok és az idősek bármit és kérnek mondanak ők mindig ott vannak, ha kell éjszaka, ha kell ünnepnapon Ők rendületlenül végzik a munkájukat. Az ellátottjaink nagyon szeretik a tanyagondnokokat, nagyon jól ismerik őket. Szinte nincs olyan helye a mórahalmi tanyavilágnak, hogy ne ismernének egy-egy zeg-zugot, egy elrejtett bejárót, ahol egy házikó van. A tanyagondnokok a város meghosszabbított karjai. Nagyon szeretném, ha ez a tanyagondnokság még hosszú ideig fennmaradna és megőrizné a tanyai világ létét, hiszen ez egy különleges életforma.
Ha pedig már ennyi szó esett a tanyagondnokokról, mutassuk is be őket.
Mórahalmon négy tanyagondnoki szolgálat működik. Négyük közül legrégebb óta Farkas Ildikó látja el a szolgálatot ő 2003 óta tanyagondnok, aki munkája elismeréseképpen 2023-ban Kemény Bertalan emléklapban részesült. Őt követi Szögi Antal, aki 2012 januárja óta tevékenykedik, mint tanyagondnok.  A legifjabb fecskék pedig Bodor Imre, aki 2020 és Ördög Mihályné Zsuzsi, aki pedig 2023 óta végzi ezt a nemes hivatást. Feladataik igen sokrétűek, csakúgy, mint más településeken is, amihez nagy kiterjedésű tanyai körzet tartozik. Idősek beszállítása a nappali tagintézménybe különböző programokra, azokat az időseket, akiknek nincs lehetőségük otthon tisztálkodni hetente több alakalommal őket is beszállítják az intézménybe vagy éppen a gondozónőt az ellátotthoz. Hivatali ügyek intézése, bevásárlás, gyógyszerkiváltás, orvoshoz szállítás és még sorolhatnánk, hogy milyen ügyekben kell beszállítani a tanyasi lakosokat a városba. Az ebédkiszállítás során tudnak a tanyagondnokok minden nap találkozni azokkal az idősekkel, akik nem veszik igénybe az egyéb szolgáltatásokat.  Ekkor van egy kis idő elbeszélgetni, hogy mi is történik a városban. Vannak még az előre tervezhető a ház környékének karbantartásához kapcsolódó feladatok tavasztól- őszig, ősztől-tavaszig. Ilyen lehet például a gaznyírás, télen a hóeltakarítás, tűzifa beszerzésének az elintézése és a fahasogatás is.  A rendszeres és előre tervezett feladatokon túl előfordulhatnak váratlan helyzetek is. Váratlan helyzet például, ha az antennakábellel történik valami a padláson akkor általában a legközelebbi hozzátartozónak szólnak, aki nagy valószínűséggel a tanyagondnok. Ha az idős elveszíti a lakáskulcsát és nem tud bejutni a házba és a tanyagondnokot hívja, úgyhogy néha karbantartói képességeket is csillogtatni kell. Vagy ha a szél leszakította a kerítést, vagy cserép csúszik le, akkor is ők mennek. Ott van még a gyerekszállítás is. Előfordul, hogy a gyerekszállításon túl a gyereknevelés is a tanyagondnokra hárul, főleg, ha aznap reggel az adott gyermek dacosan indul útnak.  Végezetül, de nem utolsó sorban jelzőrendszeres házi segítségnyújtásban is részt vesznek a tanyagondnok. Azt, hogy ezeket a feladatokat összehangoltan és gördülékenyen tudják végezni a tanyagondnokok elengedhetetlen a jó kollektíva és a jó összhang, az, hogy bármikor számíthatnak egymásra. 
A szünetben a mórahalmi értékek közül egy méhész házaspár mutatkozott be, majd a falu-és tanyagondnoki szolgáltatás kereteiről, szakmai tartalmáról és a gyakorlat sokszínűségéről, valamint a szakértői tapasztalatokról Matolcsi-Papp Zoltán az NSZI stratégiai munkatársa tartotta meg előadását.
A nagyon ízletes bivalygulyás és a rétes elfogyasztása után Szanyi Éva emléktáblájának megkoszorúzására került sor.
A program zárásaként pedig a résztvevőknek lehetősége volt megtekinteni a Nagyszéksósi Bivalyrezervátumot és az Ezer Év Parkját is.
Köszönjük a színvonalas szervezést, minden közreműködőnek a segítséget! A résztvevők elégedetten és új információkkal telve távoztak.