Falugondnokok Duna- Tisza Közi Egyesülete... Üdvözöljük Honlapunkon! !
 

Slachta Margit
Nemzeti Szociálpolitikai Intézet
Képzési Igazgatóság

2025 évi
KÖZLEMÉNY
a falu- és tanyagondnoki képzésről és a képzésről
a 81/2004. (IX. 18.) ESZCSM rendelet 3. § felhatalmazása alapján

A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet szabályozza, hogy falu-, illetve tanyagondnoki munkakörben csak olyan személy foglalkoztatható, akit a foglalkoztatás kezdő időpontjában a munkáltató bejelentett a munkakör betöltéséhez szükséges falu- és tanyagondnoki alapképzésre, és azt a munkakör betöltője a foglalkoztatás kezdő időpontjától számított egy éven belül elvégzi.

A képzés célja a falu- és tanyagondnokok felkészítése a kistelepüléseken, tanyákon végzendő alapfokú szociális szolgáltató feladatok ellátására; a hivatalokkal, intézményekkel, szervezetekkel való kapcsolattartásra; a rászorulóknak megfelelő segítségnyújtásra; emberi kapcsolatok ápolására a település lakosaival, rászorulóival a hagyományok, az összefogás erősítésére, a közösségi alkalmak megteremtésére.

1. A képzés jogszabályi háttere

1.1. Törvények

  • 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról

1.2. Miniszteri és Kormányrendeletek

  • 369/2013. (X. 24.) Kormányrendelet a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények és hálózatok hatósági nyilvántartásáról és ellenőrzéséről
  • 81/2004. (IX. 18.) ESZCSM rendelet az egyes szociális szolgáltatásokat végzők képzéséről és vizsgakövetelményeiről
  • 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről

2. A képzés szervezése

2.1. Képzés szervezésének feltételei

A 81/2004. (IX. 18.)ESZCSMrendelet 2/A §. (2) bekezdés alapján a vármegyei önkormányzat végzi a képzés lebonyolítását, annak időpontjáról és helyéről az illetékes önkormányzat ad további tájékoztatást.

2.2. A képzés költségei:

A regisztrációs díjat a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet részére kell megfizetni.

Regisztrációs díj: bruttó 20.000 Ft/fő. (Tájékoztatjuk Önöket, hogy a regisztrációs díj megfizetését követően – a befizetőnél történt személyváltozás miatt - csak a befizetés tárgyévében van lehetőség az összeg átvezetésére.)

A regisztrációs díj megfizetéséhez a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet számlát küld a munkáltatónak.

Képzés díja: 81/2004. (IX. 18.) ESZCSM rendelet 2/A §. (2) bekezdés alapján a vármegyei önkormányzat végzi a képzés lebonyolítását. A képzési díjat a vármegyei önkormányzat határozza meg.

2.3. Képzésben résztvevők felvételének feltételei: 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet alapján 

2.4. Képzési bemeneti feltétel:

1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet 39. §-a alapján:

(5) Falu-, illetve tanyagondnoki munkakörben csak olyan személy foglalkoztatható, akit a foglalkoztatás kezdő időpontját követő 15 napon belül a munkáltató bejelentett a munkakör betöltéséhez szükséges falu- és tanyagondnoki alapképzésre, és azt a munkakör betöltője a foglalkoztatás kezdő időpontjától számított egy éven belül elvégzi.

(5a) A falu- és tanyagondnoki alapképzésre a falu- és tanyagondnok munkáltatója a rendeletben meghatározott személyeken túl a fenntartó települési önkormányzat vagy társulás fenntartásában működő szolgáltatónál, intézménynél más munkakörben vagy a fenntartó települési önkormányzat, társulás esetében a társuláshoz tartozó települések önkormányzatainak polgármesteri hivatalában vagy a közös önkormányzati hivatalban foglalkoztatott személyt is bejelenthet.

2.5. Képzés óraszáma: 170 óra (52 óra elmélet, 118 óra gyakorlat). A maximális hiányzás mértéke a képzés időtartamának 20%-a. A részvétel igazolása az oktatók által vezetett jelenléti ív ellenjegyzésével történik. 

2.6. A képzés felépítése:

Tantárgyblokk

Óraszám(óra)*

Elmélet

Gyakorlat

A képzéssel kapcsolatos bevezető ismeretek

2

0

Szakmai felkészítő tantárgyblokk

Falugondnoki, tanyagondnoki tevékenység alapismeretei

30

30

Szakmai specializáció tantárgyblokk

Társadalom- és közösségismeret

10

10

A szociális munka és a segítő foglalkozás

10

10

Képességfejlesztési tantárgyblokk

Kommunikációs készségek, szakmai önismeret fejlesztése

0

24

Terepgyakorlat

0

44

Összesen: 52 óra elmélet, 118 óra gyakorlat

52 óra

118 óra


2.7.Felmentések kezelése:

A képzés elvégzése alól részben kapható felmentés. Aki szociális területen szerzett szakképesítést: szociális asszisztens, rehabilitációs nevelő és segítő, szociális szakgondozók, vagy felsőfokú szociális végzettséggel rendelkezik (Bsc, Msc) felmentés kaphat a Társadalom és közösségismeret (20 óra) és A szociális munka és segítő foglalkozás (20 óra) tantárgyak látogatása alól.

A felmentési igényt kérelemben szükséges benyújtani, melyhez mellékelni kell a végzettségről szóló bizonyítvány, vagy főiskolai/egyetemi oklevél másolatát. A felmentési kérelmet a jelentkezéssel együtt kell benyújtani és a képzés szervezéséért felelős Intézet bírálja, majd erről értesíti a jelentkezőt és a képzést végző vármegyei önkormányzatot is 30 napon belül.

2.8. A képzés során megszerezhető kompetenciák:

A képzésen résztvevők:

  • elsajátítják a falugondnoki segítő munka alapvető készségeit, ismereteit
  • megismerik a kistelepülések, tanyák sajátosságait, társadalmi, gazdasági környezetét
  • megismerik a munkájukhoz szükséges jogszabályokat, a segítő szakma és a falugondnoki szolgáltatás etikai szabályait
  • képesek a szakszerű információkeresésre és továbbításra
  • képesek a helyi önkormányzattal, hivatalokkal, intézményekkel, szerezetekkel, helyi közösségekkel való kapcsolattartásra
  • jó segítői a települési önkormányzatok/polgármesteri hivatalok és a lakosság kapcsolatának
  • felismerik és megértik az egyéni élethelyzeteket, konkrét szükségleteket, képesek közreműködni azok önálló megoldására – kompetenciahatáraikat betartva -, vagy más szakemberek bevonásával a felmerült problémák közös megoldására
  • segítik a közösségi alkalmak megteremtését, lebonyolítását
  • elsajátítják a falugondnoki tevékenység dokumentációjának szakszerű és folyamatos vezetését

3. Vizsga

3.1. Vizsgakövetelmények:

A vizsgára bocsátás feltételei:

  • határidőre benyújtott dolgozat
  • a hiányzás nem haladta meg az elméleti óraszám 20%-át
  • a gyakorlatvezető által kiadott igazolás a gyakorlat teljesítéséről(Az alábbi tantárgyakról nem lehetséges a hiányzás: Terepgyakorlat. A gyakorlat 100%-os teljesítéséről a gyakorlatvezető igazolást állít ki.)
  • a tanfolyamvezető által kiállított vizsgára bocsátási igazolás

3.2. Záróvizsga:

A záróvizsga időpontját a képzés utolsó napját követő 15. és 60. nap között kell meghatározni. A képzőhely a záróvizsga időpontjáról legalább 30 nappal korábban tájékoztatja a képzésen részt vevő személyt.

Írásbeli:

10-15 oldalas záródolgozat elkészítése, melynek témaköreit és egyéb követelményeit az Oktatási Program tartalmazza. Egy választott téma önálló kidolgozásával a képzéshez kapcsolódó szakmai ismeretekkel. A szakmai dolgozatot legalább 15 nappal a záróvizsgát megelőzően be kell nyújtani a képzőhely felé papír alapon és elektronikus formában is.

Szóbeli vizsga:

Dolgozat védése vizsgabizottság előtt. (A vizsgabizottság összetételét és az értékelési szempontokat a kapcsolódó jogszabály, valamint az Oktatási Program is szabályozza.)

4. Jelentkezés

4.1. A képzés helyszíne:

A 81/2004. (IX. 18.) ESZCSM rendelet 2/A §. (2) bekezdés alapján a vármegyei önkormányzat végzi a képzés lebonyolítását.

4.2. Tervezett képzések

A képzésekre történő regisztráció folyamatos.

A csoportlétszám meghatározása a 81/2004. (IX.18.) ESZCSM rendelet 7. §-ban foglaltaknak megfelelően történik.Egy képzési csoport nem haladhatja meg a 30 főt.

4.3. Jelentkezés menete:

 Az alábbiak szerint megküldött jelentkezések kerülnek befogadásra:

  1. Jelentkezési felület kitöltése és mellékleteinek elektronikus megküldése.
  2. Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet kiküldi a munkáltató részére a számlát a regisztrációs díj befizetéséhez. Ezen számla kézhezvételéig kérjük ne utalja el a regisztrációs díjat.
  3. A regisztrációs díj befizetése után a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet kiállít egy igazolást a képzésre való jelentkezésről.
  4. A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet továbbítja a jelentkezéseket a vármegyei önkormányzatok felé. A képzés megszervezésével kapcsolatosan a vármegyei önkormányzatok értesítik a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által küldött jelentkezőket.

Jelentkezni az alábbi dokumentumok elektronikus megküldésével lehetséges:

  1. Pontosan kitöltött jelentkezési felület. (A jelentkezési felület elérési útvonala jelen Közlemény végén megtalálható.)
  2. Önkormányzati fenntartó esetében kinevezésről dokumentum másolat, nem állami, civil- egyházi fenntartó esetében munkaszerződés másolat, amivel alátámasztja a foglalkoztatás tényét.

A képzésen részt vevő személyek a képzés elvégzéséről tanúsítványt kapnak, amely a Rendelet 10. § (4) bekezdésben foglaltak szerint kerül kiállításra.

A képzés alapképzés, így nem minősül a 9/2000. (VIII. 4.) SZCSM rendeletben meghatározott továbbképzési programnak, ezért elvégzésével továbbképzési pont nem szerezhető!

5. Kapcsolattartó adatai

Témafelelős: Bartus István
Cím: 1142 Budapest, Ungvár u. 64-66.
E-mail:
bartus.istvan@nszi.hu
Telefonszám: +36-30-756-71-87

6. Kapcsolódó anyagok

Falu- és tanyagondnoki képzés - Elektronikus regisztráció felülete
Tanúsítvány minta
Oktatási program
Adatkezelési tájékoztató