Falugondnokok Duna- Tisza Közi Egyesülete... Üdvözöljük Honlapunkon! !
 

Az utolsó (bio)szalmaszál
Petőfi Népe [2006-07-17] Vajda Piroska írása

Mindez azon a továbbképzésen hangzott el, amit a magyar tanya- és falugondnokok szövetsége tartott a napokban Fülöpjakabon. Az alternatív jövedelemszerzési lehetőségek a kisfalvakban, tanyás térségekben címmel rendezett továbbképzésen közel 30 tanya- és falugondnok vett részt. Mint a szervezők megfogalmazták, céljuk: segíteni a kistelepüléseken élők meg- és otthon maradását a falugondnokok közreműködésével.  

Ma már több mint kilencszáz aprófaluban működik a szolgálat, melyek utolsó szalmaszálként nyújtanak segítséget az elöregedő, szociális gondokkal küzdő településeken, a lemaradás csökkentésére, illetve a helyi energiák mozgósítására.

A továbbképzés első állomása Fülöpjakab volt, ahol ma már komoly hagyománya van a biogazdálkodásnak. A helyi termelők szövetkezetbe tömörülve jelentős erőt képviselnek a hazai ökopiacon. Emellett a tanyagondnoki szolgálat működtetése is példaértékű a faluban. Az önkormányzat önerőből finanszírozta a szolgálat elindítását. Ma már két falubusz járja a települést és a hozzá tartozó tanyavilágot. Szükség is van a tanyagondnokok munkájára. A helybéliek kétharmada ugyanis még ma is külterületen él. Többségük segítségre szoruló, egyedül élő idős ember - mondta el Csáki Béla polgármester.  

A továbbképzési program keretében többek között a kiegészítő jövedelemszerzés lehetőségeit mutatták be a tanya- és falugondnokoknak. Az ökológiai gazdálkodásról Nemes Mátyás fülöpjakabi biogazda beszélt, akinek kertészetét is megnézhették a résztvevők.  

A továbbiakban - egyebek mellett - pályázatírásról, az önkormányzatokról, idősgondozásról, informatikáról, valamint jogi ismeretekről hallhatnak előadásokat a tanya- és falugondnokok. A továbbképzési program egyébként az Európa Terv részeként az unió társfinanszírozásával valósulhat meg.