Falugondnokok Duna- Tisza Közi Egyesülete... Üdvözöljük Honlapunkon! !
 

Falu- és tanyagondnoki egyesületek működési támogatása 2006. 
Szociális és Munkaügyi Minisztérium

  A falu- és tanyagondnoki szolgáltatások bővítésének támogatása -24 településen/ tanyai külterületen 30 tanyagondnokkal vérnyomásmérő szűrőprogram elindítása. A kiskőrösi Filadelfia Segítő Szolgálat munkatársai készítették elő és szervezték meg a programot. Sajnos Papp Ferenc doktor súlyos betegsége miatt a felkészítő előadáson részt venni nem tudott. Subicz József a szűrés és a rendszeres ellenőrzés fontosságáról beszélt, a riasztó tünetekről, a kezelés fontosságáról. Földesi Franciska megismertette a vérnyomásmérés szabályait, megtanította a készülék használatát, amit a működés egyszerűsége folytán a falugondnokok hamar elsajátítottak. Opauszki György intézetvezető bemutatta az intézményt, s megismerkedtünk Kis János tanyagondnok munkájával is. Féléves használatba adtuk át a készülékeket - szerződés alapján -, melyben kértük a széles körű szűrést, a rendszeresen felkeresett emberek mérési eredményeit (Vérnyomásnapló vezetését), és egy beszámolót a félév leteltével. 6 hónap múlva beszámoló megbeszélésekre hívjuk a programban résztvevőket, akik addigra elkészítik 1-2 oldalas beszámolóikat és összesítik a vérnyomásmérő naplókat.

  A falu- és tanyagondnoki szolgálatok tevékenységére vonatkozó adatgyűjtések, elemzések támogatása különböző szervezeti keretekben tevékenykedő tanyagondnokok napi munkájának összehasonlítása (elemzés).  Az alprogramban 10 település, 17 tanyagondnoki szolgálatának elemzése történt. Az elemzésnek 17 kiválasztott tanyagondnok volt a főszereplője, akik a nemek arányát, a szolgálatok indulásának idejét, megyék szerinti megoszlását, a többes szolgálatok gyakoriságát, valamint a tanyagondnokos települések jogállását és a községek lélekszámát tekintve egyaránt megfelelően reprezentálják az Egyesület tanyagondnok közösségének egészét 2006. decemberi állapot szerint. Szociológiai módszerekkel kiválasztottuk az elemzésbe kerülő tanyagondnoki szolgálatokat, felkértük a közreműködésre a tanyagondnokokat, intézményvezetőket, polgármestereket, elvégeztük az adatgyűjtést, elkészítettük az elemzést, a végeredményt műhelybeszélgetésen, majd a honlapunkon és a hírlevelünkben is ismertettük.

  A szolgáltatás népszerűsítése, más szakterületekkel való kapcsolatfelvétel támogatása 
- (1): szociális munkát oktató intézmények megismerése, kapcsolatfelvétel - fórum, műhelybeszélgetés kezdeményezése és rendezése Bács-Kiskunban; jó példák az együttműködésre: 2007. március 20-án, kedden került megrendezésre Ágasegyházán, a Faluházban eaz a falu- és tanyagondnoki szolgálatot népszerűsítő szakmai tanácskozás. Szakmai vezetője: Kása Gabriella volt.  A  tanyagondnoki szolgálatok nem csak, hogy lehetőséget kaptak bemutatni az általuk ellátott feladatokat a szociális munkát oktató intézmények delegáltjai részére, hanem ők is információkhoz juthattak a oktatási intézmények munkájáról, irányelveiről illetve oktatási stílusáról. Megtudhattuk, hogy hogyan látják és kívánják oktatni a jövőben a szociális munkát, és ebben mennyire foglal helyet a tanyán élő emberek életkörülményeinek megismerése, illetve hogyan látják és tapasztalják a gyakorlaton lévő hallgatók visszajelzéseiből a tanyasi emberekkel való munkát. Az oktatási intézményekkel való kapcsolatfelvétel során nem csak népszerűsítésre illetve információáramlásra tehettek szert a tanyagondnoki szolgálatok, hanem nyithattak az önkéntes szociális munka irányában is, amivel nem csak a népszerűsítés, hanem a saját munkájuk könnyítése illetve az oktatási intézmények életében való aktív részvétel is közrejátszik. A programon bemutatkozó oktatási intézmények: Szegedi Egyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar Szociális Munka és Szociálpolitikai Tanszék, Szegedi Egyetem Szociológiai Tanszék, Károli Gáspár Református Egyetem, Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti Kar Szociálpedagógiai Tanszék Jászberény, Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskola.  A szakmai tanácskozásról digitális fényképalbum és DVD összeállítás készült
 
- (2): gyermekjóléti és családsegítő szolgálatok együttműködése a tanyagondnoki szolgálattal – szakmai nap rendezése Csongrád megyében 2007. április 16-án, helyszíne az ásotthalmi Művelődési Ház volt. Szakmai vezető Kása Gabriella. Vendégeink és előadóink voltak a Szentesi Családsegítő Központ Módszertani Gyermekjóléti Szolgálat, a Dél-alföldi Regionális Módszertani Családsegítő Szolgálat, a Csongrád Megyei Önkormányzat Aranysziget Otthon Módszertani Osztálya és a Homokháti Kistérség Többcélú Társulása Családsegítő és Gyermekjóléti Központ képviselői. A rendezvény célja az volt, hogy bemutatásra kerüljön a szociális feladatok ellátása vonatkozásában a "motor", vagy is az a szolgálat - nevezetesen a Tanyagondnoki Szolgálat - melynek jellemzője a terület ismerete, a nagy háttér információ és nem utolsó sorban a (zömmel) férfi tanyagondnok tekintélye.

  A Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete 2007-ben lett 10 éves, s ehhez kapcsolódóan a napi falu- és tanyagondnoki munkát segítő Alföldi Falugondnoki Kalendáriumot jelentettünk meg az öt megyében dolgozó egyesület tagjainak, segítőinek, támogatóinak.  A kalendárium főként az öt megye Bács-Kiskun, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Pest megye) falu- és tanyagondnoki hálózat életével, eseményeivel foglalkozik. A Naptár - benne a hagyományos kalendáriumi rész. Azt követi két év jelentősebb egyesületi és falugondnoki eseményeit felölelő összefoglaló. Majd az öt megye falu- és tanyagondnoki szolgálatait bemutató térkép  és megyénként néhány falu- és tanyagondnoki szolgálat bemutatása, a szolgálatok jellegzetességeivel. A Kalendárium tartalmaz sajtófigyelést. 700 példányban jelentettük meg, s eljuttattuk a falu- és tanyagondnokoknak, polgármestereknek és a falugondnoki hálózat segítőinek.